Metaverse İle UI UX da Neler Değişebilir

  • 5 Haziran 2023

Metaverse

Metaverse en anlaşılır biçimiyle, gerçek dünyadaki her şeyin sanal bir dünyada avatarlarda görünmesi durumudur. Hem bilgisayar korsanı olan hem de pizza servis elamanı olarak görev alan ana karakter Hiro Protagonist, metaverse’e kaçar ve olaylar bu şekilde gelişir. Bu konsept aynı zamanda bir kitapta da yer almıştır ve kitapta gerçek dünyanın krize girdiği sırada insanların sanal gerçeklik oyununa daldığı 2045 senesinden bahsedilir. Buna göre kitaptaki insanların, günlerinin tamamını VR kulaklıklar takarak, çorak bir arazide yaşamlarını sürdürerek geçirdikleri anlatılmaktadır. Bilim kurgu romanlarından bir diğeri de dizi haline getirilmiş ve bu dizide teknolojinin çok fazla ilerilere taşındığını anlatılmıştır. Filmde gelişen bir oyun anlatılmakta ve oyuncuların sanal gerçeklik dünyasında ölmeleri halinde, gerçek hayatta da öleceklerinden bahsedilir. Bu nedenden dolayı devlet olaya hemen müdahale etmiştir.

 

Metaverse Neleri Etkileyecek?

Metaverse, şirket kurucumuz olan Yılmaz Sattı’ ya göre dijital alanlarda birçok insanla bir arada olabileceğimiz sanal bir ortam olarak tanımlanabilir. Kendisi sadece ekrana bakmakla sınırlı kalmayıp, içine girebileceğimiz sanal bir ortam olduğunu söylemektedir. Metaverse, sanal gerçeklikle ilgili kulaklıklar, gerçeklik gözlükleri, akıllı cihaz uygulamaları gibi ürünlerin insanlar tarafından kullanılarak bir arada olabilecekleri, oyun oynayabileceği ve çalışabileceği sonsuz ve sosyal bağlayıcı bir dünya olarak düşünülebilir. Metaverse sadece bu tanımlamalar ile kalmayacak, alışveriş ve sosyal medya mecraları gibi çevrimiçi olan alanlarda da yaşamın diğer yönlerini de içerecektir. Bu şekilde iletişim kurmak günümüzdeki interneti kullanmaktan çok daha gerçek ve hızlı olacaktır.

 

Metaverse ve Gerçeklik

Günümüzde birçok uygulama üzerinden görüntülü görüşmeler ve toplantılar yapmaktayız. Özellikle uzaktan online şekilde yapılan toplantıların, Metaverse ile canlıymış gibi yapılmaları mümkün. VR teknolojisi ile bu gözlükleri takarak ve sanal bir masanın etrafında oturarak kişilerin birbirini canlı gibi görmesi mümkün olacak. Hatta ve hatta kişiler birbirlerini aynı odada oturuyormuş gibi hissedecek ve doğal iletişim mümkün hale gelecektir.

Sadece çevrimiçi toplantılar değil, VR teknolojisi sayesinde bir sanat galerisini, bir bankayı, bir Avm’ yi ziyaret edebilecek ve çevrimiçi oyunları oynamak için sanal bir mağazada sevdiğiniz insanlarla buluşabileceksiniz.
UI ve UX Nedir?

Uı ve Ux tasarım web siteleri için en önemli unsurlardan biridir. Öncelikle uı ve ux ne işe yarar onları incelemekle bloğumuza başlayalım. UI tasarım (user interface) kullanıcı arayüz tasarımı olarak bilinmektedir. Online platformların üzerinde görülen her alan arayüz olarak adlandırılır. Arayüzlerin tasarımında birçok iyileştirmeler ve geliştirmeler yapılmaktadır. Bu durum, kullanıcı deneyimlerini olumlu şekilde etkilemektedir. Arayüz tasarımı yapan kişiler, ikon yerlerini, renk modellerini, oran ve orantı gibi değişebilen etkenleri kullanırlar. Bu anlamda UI design grafiklerin elementlerinden oluşur ve tamamen tasarımsaldır. UX ise tasarımdan çok tasarım üzerindeki etkiyi kapsamaktadır. Yılmaz Sattı’nın yapmış olduğu tasarımlar, UX Design aracılığıyla çalışan bir tasarıma dönüşerek etkileşimi artırmaya başlar. Yılmaz Sattı aynı zamanda bir UX tasarım mucididir.